Je naš kuža pretežak?
Če sumimo, da ima naš pasji prijatelj kakšen kilogram odveč, ga najprej pretipamo okrog njegovih reber in hrbtenice. Pri psu z zdravo telesno težo otipamo samo tanko plast maščobe, ki kožo ločuje od kosti. V kolikor oblike reber ne moremo najti, se zelo verjetno soočamo s pasjo debelostjo.
Nasveti za tehtanje psičkov
Seveda pa tipanje pasjega telesa ni dovolj, kužka je potrebno tudi stehtati. Z rednim tehtanjem bomo hitro ugotovili, ali smo na pravi poti. Najbolj zanesljivo je tehtanje pri veterinarju, seveda pa lahko kužka stehtamo tudi doma. Najprej stopimo na tehtnico sami, si zapomnimo težo in nato stopimo na tehtnico še enkrat, tokrat s kosmatincem v naročju. Razlika med obema težama je rezultat, koliko tehta naš pes. Ne glede na to, ali psa odpeljemo na tehtanje k veterinarju ali ga tehtamo doma, moramo težo redno preverjati. Le tako namreč lahko spremljamo dejanski napredek oz. morebitno povečanje teže.
Je za debelost kriva pasma?
Za debelost je deloma lahko kriva tudi pasma, saj so nekatere precej bolj nagnjene k prekomerni teži kot druge. Nemški ovčarji, jorkširski terierji in hrti so tako po naravi vitki, na težo moramo pa malce bolj paziti pri denimo jazbečarjih, škotskih terierjih, beaglih, King Charles španjelih, koker španjelih, bassetih, labradorcih, zlatih prinašalcih, rotvajlerjih, bernskih planšarskih psih, novofundlancih in bernardincih.
Smo krivi skrbniki?
Drugi razlog za prekomerno telesno težo, ki ni pogojen z genetiko, je precej očiten. Običajno smo krivi skrbniki, saj nas ljubezen do kosmatinca prepriča v preveč posladkov in morda tudi človeške prigrizke, ki za psa niso najbolj zdravi. Hrano vidimo kot izraz ljubezni in seveda si želimo, da bi bil naš ljubljenček srečen. Strokovnjaki potrjujejo, da pasja hrana najpogosteje ni kriva za debelost, temveč so krivi vsi vmesni prigrizki in priboljški (sploh iz naše mize).
Ključ je v velikosti porcij
Da pa niti pasja hrana ne bo krivec za prekomerno težo, je poznavanje primerne velikosti porcij nujno. Poleg splošnih smernic moramo upoštevati tudi velikost, pasmo, aktivnost, starost in druge dejavnike, zato je najbolje poiskati nasvet veterinarja, ki nam bo znal točno povedati, kako pogosto naj hranimo psa in kakšne naj bodo porcije.
Prvi koraki v pasjo dieto
Ko smo prepričani, da je za pasje zdravje nujna izguba kakšnega kilograma, najprej premislimo, kaj vse zaužije tekom dneva. V oceno moramo zajeti vse prigrizke in priboljške, vključno s tistimi, ki jih kuža izprosi pri ostalim družinskih članih, sosedih in drugih pasjeljubcih. Morda bo dovolj že, če iz prehrane izločimo večino priboljškov. Ker pa radi crkljamo naše ljubljenčke, je dan popolnoma brez priboljškov tako za psa kot za skrbnike lahko zelo žalosten, zato poskusimo z zdravimi alternativami in določimo količino prigrizkov, ki jih dnevno kuža lahko dobi (ko jih zmanjka, jih zmanjka in posodice ne smemo znova napolniti).
Druga taktika je zmanjšanje porcij. Strokovnjaki priporočajo zmanjšanje dnevnega vnosa hrane za 15 do 20 % v obdobju 6-8 tednov. Po končanem obdobju sledi analiza rezultatov. S pomočjo veterinarja lahko izračunamo tudi točno količino kalorij, ki jih kuža dnevno potrebuje, da sorazmerno s svojo velikostjo, idealno telesno težo, ravnijo energije in splošnim zdravjem začne izgubljati kilograme.
Ne vdajmo se prosečim očem
Se strinjate, da se je izredno težkom upreti prosečim pogledom? Pri boju s prekomerno težo moramo ostati močni in ne smemo popuščati, kljub temu da kuža cvili in nas milo gleda. Če popustimo enkrat, bo kuža še naprej prosjačil, saj bo vedel, da nam lahko pride do živega. Pri odmerjanju porcij pa je že majhno povečanje količine lahko korak nazaj.
Pričnimo tudi z gibanjem
Gibanje je pomembno tako za ljudi kot za živali, zato poskusimo svojega kosmatinca razmigati večkrat dnevno (vsaj 10-15 minut). Če smo podnevi bolj kot ne zaposleni, sta odlična tudi daljša sprehoda zjutraj in zvečer, v toplejših mesecih igre z vodo, pozimi pa psi uživajo tudi v sneženih norčijah.
Še vedno ni rezultatov? Morda je razlog zdravstveni
Če smo iz prehrane izločili nezdrave prigrizke, pazimo na porcije in se psiček dovolj giba, je morda vzrok za povečanje telesne teže zdravstveni. Priporočamo obisk veterinarja, ki lahko preveri, ali se ljubljenček morda sooča s težavami s ščitnico, hormonskim neravnovesjem, kot je Cushingova bolezen ipd. Vsekakor pa imajo kot prekomerno težki ljudje tudi psi podobne težave. Med drugim težje dihajo, trpijo za diabetesom, imajo povišan pritisk, težave s srcem, oslabljen imunski sistem, lahko pride do kapi in tudi življenjska doba bo morda krajša.
Kdaj lahko vidimo prve rezultate?
Težo izgubljamo postopoma, zato za znatno izboljšanje stanja potrebujemo več mesecev. Po mnenju strokovnjakov bi bila idealna izguba 1-2 % začetne teže tedensko. Ko dosežemo želeno težo, jo ohranjamo z enakimi triki. Pri doseganju cilja izgube kilogramov običajno razvijemo nekaj zdravih navad, ki jih je priporočljivo ohraniti. Med drugimi so to izogibanje nezdravim prigrizkom, redno gibanje in nadzor nad količino zaužite hrane. V projekt naj bo vključena cela družina, saj bo hranjenje le tako konsistentno in pod nadzorom, naš kuža pa bo kmalu spet v svoji optimalni formi.
Vir
https://pets.webmd.com/dogs/guide/overweight-dogs-and-canine-weight-loss-diets#1